Hemenkal.com Kullanıcı Hizmet Şartları

Bu hizmet şartları yasal haklarınız, çözüm yollarınız hakkında önemli bilgiler içerir, lütfen dikkatli okuyunuz. Hemenkal.com’dan rezervasyon yaparken ve sistemlerimizi kullanırken bu koşullara uymayı ve bunlara bağlı kalmayı kabul etmiş sayılırsınız. 

1.Tanımlar

 “Hemenkal” Hemenkal Bilg. Ticaret Ltd. Şti.’ye, kiracı ile tedarikçinin kiralama için  buluştuğu hemenkal.com web sitesini ifade eder.

Tedarikçi” Hemenkal üzerinden kiralama hizmetini satan ev tedarikçilerini ifade eder.

Kiracı” hemenkal üzerinden tedarikçiden ev kiralayan kişi veya kurumları ifade eder. 

Kiralama” Kiracının, Tedarikçi’ye ait bir evde belirli süreliğine yaptığı her ayrı konaklamayı ifade eder.

Kiralama Bedeli” Tedarikçin her ayrı kiralama için belirlediği ücreti ifade eder.

“Hizmet Bedeli”, Hemenkal üzerinden yapılan her kiralama işlemi karşılğı hemenkal’ın tedarikçiden veya kiracıdan alacağı ücreti ifade eder.

Anında Rezervasyon” Tedarikçinin Hemenkal üzerinden yönettiği kurallar çerçevesinde Tedarikçiye sormadan online ödeme alınarak yapılan kiralamaları ifade eder.

2.Hemankal Hizmetlerinin Kapsamı

 1. Hemenkal, kiracılar ile tedarikçileri bir araya getiren çevrimiçi bir  pazardır. Tedarikçiler hemenkal sistemlerini kullanarak evlerini kiracılara sunarlar. Kiracılar, Hemenkal üzerinden evleri listeleyerek ilgilendikleri evlerle ilgili hemenkal sistemlerini kullanarak tedarikçilerle direkt iletişme geçerler. Kiracılar, kiralama yapmak istedikleri evlere ait kiralama bedeli ve hizmet bedellerini Hemenkal üzerinden ödeyerek tedarikçiden kiralama hizmetini satın alırlar.  Yapılan kiralama bedelleri Tedarikçiye, tedarikçinin belirleyeceği ödeme yöntemleri ile Hemankal tarafından aktarılır.
 2. Hemenkal, Hemenkal’da yayınlanan hiç bir evin  sahibi, tedarikçisi, kontrol edicisi, sağlayıcısı değildir, hiç bir tatili paketinin hazırlayıcısı değildir.  Hemenkal sistemlerinde yayınlanan her evin sorumlusu sadece ilgili evin Tedarikçileridir.  Tedarikçi ile kiracı bir kiralama rezervasyonunu kabul ettiğinde, direkt olarak birbirleri ile bir anlaşmaya varmış olurlar. Hemenkal bu anlaşmada bir taraf değildir.  Hemenkal sadece Kiracı ile Tedarikçinin bululuştuğu ve kiralama hizmetinin başlamasına aracılık eden ve bunun karşılığı hizmet bedeli alan bir çevirimiçi pazar yeridir.
 3. Sorunların çözümüne yardımcı olmamıza, sisteme eklenen bütün tedarikçilerin varlığı telefonla bizzat elamanlarımızca teyit edilmesine rağmen, Hemenkal’ın evlerin varlığı, kalitesi, güvenliği, uygunluğu, ev bilgilerinin doğruluğu, ev sahibi değerlendirmeleri, içerikleri konusunda herhangi bir kontrolü ve garantisi yoktur. 

3.Uygunluk, Hemenkal Sistemlerininin Kullanımı ve Üyelik Onayı

Hemenkal sistemlerine üye olmak için 18 yaşınızı doldurmanız gerekmektedir.

Hemenkal’ın bazı özelliklerine ulaşmak için üyelik kaydı yapmanız gerekmektedir. Üye olmak için bir eposta hesabınız olması gerektmektedir. Hemenkal sistemleri üzerinden girmiş olduğunuz bilgileri Epostanız üzerinizden onay vererek üyelik kaydını tamamlamış olursunuz.  Üyelik kaydınızı yaparken doğru ve tam olarak bilgilerinizi doldurmalısınız.

Bİrden fazla üyelik hesabı açmamalısınız.

Hemenkal üyelik giriş bilgilerinizi korumak sizin sorumluluğunuzdadır. Bilgilerinizin çalındığını yada başka biri tarafından kullanıldığını düşünüyorsanız hemen hemenkal ile iletişme geçmelisiniz.

4.İçerik

Hemenkal, tedarikçilere evlerine ait bilgileri, fotoğrafları, ücretleri ve ödeme yöntemlerini girebilecekleri, güncelleyebilecekleri arayüzler verir. Tedarikçiler bu arayüzlerden girdikleri, güncelledikleri veya onayladıkları bilgilerin, fotoğrafların doğruluğundan, güncelliğinden tamamen kendileri sorumludur. Bu bilgilerdeki farklılık,  eksiklik ve yanlışlıktan Hemenkal sorumlu değildir.

Hemenkal’a ve Tedarikçilere ait içerikler uluslarası fikri mülkiyet hakkı kapsamında   korunmaktadır. Bu içerikler, resimler hiç bir şekilde çoğaltılamaz ve başka platformlarda kullanılamaz.

5. Rezervasyon Akışı

 1. Kiracı, Hemenkal çağrı merkezini arayarak veya tedarikçi ile web sitesinden eposta ile iletişime geçtikten sonra tedarikçinin onayına istinaden veya “Anında Rezervasyon” yöntemi ile tedarikçi onayı beklenmeden rezervasyonunu gerçekleştirebilir.
 2. Kiracı rezervasyon öncesinde tedarikçi ile soru sorarak veya talep göndererek iletişime geçebilir. Bu mesajlar tedarikçiye sms veya eposta yoluyla ulaştırılır. Bütün yazışmalar hemenkal üzerinden devam ettirilir. Tedarikçi isterse kiracıya özel teklif sunabilir.
 3. Çağrı merkezi üzerinden yapılan rezervasyonlarda Hemenkal satış temsilcileri son aşamaya kadar Kiracı ile Tedarikçi arasındaki iletişimi sağlarlar. Ödeme linki gönderilerek Kiracının ödemesi alınarak rezervasyon tamamlanır.
 4. Talep üzerinden yapılan kiralamlarda, Kiracı ile tedarikçinin anlaşması durumunda Tedarikçi Kiracıya kiralama işlemini tamalaması için “ödeme linki” göndrir.
 5. Tedarikçi isterse evini “Anında Rezervasyon”a açabilir. Bu durumda kiracılar tedarikçiden ekstra bir onay almadan rezervasyon işlemini gerçekleştirebilir.
 6. Kiracı Kiralama Bedeli’nin ön ödemesini veya tamamını ve varsa Hizmet Bedeli’nin tamamını Hemenkal üzerinden ödeyerek rezervasyonunu kesinleştirmiş olur. Hizmet Bedeli kiracının ödeyeceği bedelin içinde yer alır ayrıca gösterilmez.
 7. Rezervasyon gerçekleşmesine istinaden tedarikçi anında sms ve eposta yoluyla bilgilendirilir. Epostadan gelen linke tıklayarak ya da tedarikçi girişinden rezervasyonu onaylaması gerekir. 24 saati geçtiği halde onaylanmamış rezervasyonlar otomatik olarak onaylandı kabul edilir.
 8. Eposta veya telefon ile yapılan bütün görüşmeler kayıt altına alınır. Tedarikçi ve Kiracı hiç bir şekilde müşteriyi Hemenkal dışında bir ödeme platformuna çekemez ve bütün rezervasyon akışının Hemenkal üzerinden devam edeceğini kabul eder.
 9. Kiracı, Hemenkal’dan kiralama işleminin onayına istinaden bir eposta aldığında Tedarikçi ve Kiracı arasında evin Hemenkal’daki tanımında belirtilen kural, uygunluk, iptal ve ödeme politikalarına bağlı olarak yasal bir anlaşma yapmış olarak kabul edilirler.

6.Rezervasyonun Kesinleşmesi Sonrası

 1. Rezervasyonun kesinleşmesinden sora kiracının iletişim bilgileri tedarikçiye, tedarikçinin bilgileri ise kiracıya eposta üzerinden gönderilir. Bu bilgiler aynı zamanda taraflara Hemenkal’a giriş yaptıktan sonra iligli ekranlarda gösterilir. Bu aşamadan sonra geliş detayları ve ayrıntılar için taraflar başka iletişim kanalarından görüşebilirler.
 2. Hemenkal, kendi sisteminde sunulan bilgilerden ve kendi sistemi üzerinden yapılan rezervasyon detaylarından sorumludur. Haricen yapılmış, Hemenkal üzerinde kayıt altına alınmamış görüşmelerden verilen bilgilerden Hemenkal sorumlu değildir.
 3. Kiracı hasar depositosu hariç hiç bir ek ödeme yapmadan kiraladığı evde kalabilir, aksi bir durum rezervasyonun iptaline sebep olur. Ekstra temizlik gibi tarafların Hemenkal platforumu dışında sonradan anlaşması ile eklenen hizmetler hemenkal’ı hukuki olarak bağlamaz.  Taraflar bu hizmetlerin gerçekleşmesi ve ödemesini kendi aralarında çözerler.

7.Rezervasyonu Kabul Etmeme veya Sonradan İptal Etme

“Anında Rezervasyon”  seçeneği ile yapılmış rezervasyonlarda tedarikçi, rezervasyon bilgisi eline ulaştıktan 24 saat içinde gerekçe bildirerek rezervasyonu red edebilir. Talep akışı ile gerçekleşen rezervasyonlarda hemen, “Anında Rezervasyon”  ile gerçekleşen rezeravsyonlarda ise 24 saat geçtikten sonra tedarikçinin rezeravsyonu iptal etmek istemesi durumunda, ancak kiracının zarar görmemesi için gerekli ödemeler, önlemler alınması kaydıyla ve hemenkal’ın onayı ile iptal edilebilir.

8.Kiracı İptal Cezası

Ön ödeme ile yapılan rezervasyonlarda aksi belirtilmediği sürece 24 saati geçtikten sonra yapılan iptallere ön ödeme tutarı iade edilmez.  Giriş tarihine 15 günden az kala yapılan iptallerde mücbir sebepler dışında Kiracı kalan bakiyeyi ödemekle yükümlüdür. 

Toplam tutar ödenerek yapılan rezervasyonlarda rezervasyon tarihinden 24 saat geçtikten sonra yapılan iptallerde tutarın %40’ı iptal cezası olarak kesilir. Eve giriş tarihine 15 günden az kala yapılan iptallerde mücbir sebepler dışında, yapılan ödemenin tamamı iptal cezası olarak kesilir.

Kiracı, yapılacak iade ödemesi esnasında bankalarca uygulanacak kesintilerin ve diğer masrafların Hemenkal’dan tahsil edilemeyeceğini bu ödemelerin kendilerinden kesileceğini kabul, beyan ve tahhüt ederler. 

9.Rezervasyonda Değişiklik

Kiracı onaylanmış rezervasyonunda değişiklik yapmak isterse talebi tedarikçiye iletilir. Tedarikçinin onaylamasına istinaden değişiklik gerçekleşir. Değişiklikten kaynaklanan ek bir ödeme gerekirse sistem üzerinden tahsil edilir. Eğer değişiklikten kaynaklı bir iade olacak ise iade girişte ödenecek bakiyeden düşülür. 

10.Tedarikçinin, Evlerin ve Kiracının Değerlendirilmesi

Tedarikçinin kiracı ile ilgili yaptığı her türlü iletişim süre, doğruluk gibi kriterlerle programatik olarak denetlenir ve değerlendirilir.  Ayrıca rezervasyon öncesi ve sonrasında kiracının evi ve tedarikçiyi her adımda değerlendirmesi istenir. Bütün bu değerlendirilmeler ışığında tedarikçi ve ev puanı ayrı ayrı belirlenir ve Hemenkal sistemlerinde açık olarak yayınlanır. Kiracı veya Tedarikçi Yapılan değerlendirmelerde hakaret veya kişiliği rencide edici ifadelere yer veremez.

Kiracıya ait değerlendirme, rezervasyon tamamlandıktan sonra tedarikçiden eposta yoluyla istenir ve de Hemenkal arayüzünden girilir. Bu değerlendirmeler ve puanlar yanlızca kiracının kiralama talep ettiği tedarikçilere gösterilir.

11.Kiracı Sorunları ve Para İadesi

Kiracının konaklama sırasında veya hemen öncesinde aşağıdaki sorunlarla karşılaşması durumunda para iadesi yapılır.

Müşterinin geliş saatini önceden belirtmesine ve  geliş saatleri checkin kurallarına uygun olmasına rağmen tedarikçiden kaynaklı sebeplerden dolayı  4 saat içinde eve giriş yapamaması.

Evin Hemenkal da belirtilen özelliklere sahip olmaması (konum, oda sayısı, yatak sayısı, temel olanaklar vb...)

Yukarıda belirtilen sebeplerin geçerli olması için kiracı tarafından ve/veya 3. Kişiler tarafından durumun ispat edilebilir olması ve girişten maksimum 12 saat içinde Hemenkal’ın bilgilendirilmesi gerekmektedir. Her durumda öncelikle kiracı ile tedarikçinin anlaşması ve durumun çözülmesi sağlanır. Çözülememesi ve kiracının haklı olması durumunda kiracıya tam iade yapılır ve bu rakam tedarikçiden tahsil edilir.

Kiralan evin temizlik standartlarına uygun olmaması durumunda evin tedarikçi tarafından temizletilmesi istenebilir. Böyle bir durumun gerçekleşmesi için kiracı tarafından ve/veya 3. Kişiler tarafından durumun ispat edilebilir olması gerekir.

Bu gerekçeler dışında müşteriye para iadesi yapılmaz.

12.Hasar Durumu ve Hasar Depozitosu

Kiracı olarak kiraladığınız evi, giriş yaptığınızda bulunduğu koşulda (Konaklama'da bulunan herhangi bir kişisel veya diğer mülk dahil) terk etmek sizin sorumluluğunuzdadır. Evde iken kendinizin ve eve davet ettiğiniz kişilerin (Tedarikçi veya tedarikçinin davet ettiği kişiler hariç) fiilleri ve ihmallerinin sorumluluğu size aittir.

Tedarikçi evine veya evde bulunan eşyalara sizin veya misafirlerinizin hasar verdiğinizi iddia eder ve ispatlar sunarsa sizden ödeme talep edebilir. Eğer giriş öncesi hasar depozitosu vermiş iseniz hasar depositosundan kesinti yapabilir. Bu tür durumlarda hemenkal’ı kiracı ve tedarikçi değerlendirmesi dışında hiç bir sorumluluğu ve katıkısı bulunmaz

13.Hak ve Yükümlülükler

 1. Kiracılar kiralama işlemi onayı öncesinde kalacak kişilere ait bilgileri Tedarikçiye iletmekle sorumludurlar. Rezervasyonun onaylanmasından sonra yapılacak değişiklikler mutlaka Tedarikçiye iletilmeli ve onayı alınmalıdır.
 2. Kiracı, evin tanımında belirtinlen kural ve kısıtlamalara uymakla yükümlüdür.
 3. Kiracı ve Tedarikçi, kiralama anlaşması veya haricen imzalayabilecekleri anlaşma ile ilgili olarak birbirlerine karşı yükümlendikleri edimler sebebiyle Hemenkal’ı sorumlu tutamazlar.  Hemenkal, söz konusu kullandırma anlaşmasının veya haricen imzalayacakları hiçbir anlaşmanın tarafı değildir.   
 4. Onaylanmış bir rezervasyon (kiralama), Tedarikçi tarafından Kiracıya, belirlenen tarihler arasında eve girme, konaklama ve belirlenen kurallar doğrultsunda karşılılklı anlaşma gereğince kullanma lisansı verilmesidir.
 5. Bu şartname ile kiraladığınzı evi Tedarikçinin belirlediği çıkış saatinden önce terk etmeyi kabul etmiş olursunuz. Tedarikçinin belirlediği tarih ve saatten sonra evde kalmaya devam ederseniz evde kalma lisansınız geçersiz olur ve Tedarikçi öngörülen yasalar çerçevesinde sizi evden çıkmaya zorlayabilir.
 6. Ev, esas olarak sadece Kiracı ve beraberinde gelen ve Tedarikçiye beliritlen kişiler tarafından kullanılacaktır.  Kiracı, evi hiç bir şekilde kendisi dışında başka birine kiralayamaz ve bundan ücret talep edemez.
 7. Hemenkal, Kiracı ve Tedarikçi arasında doğabilecek ihtilaflarda hakem veya hakem bilirkişi sıfatıyla hareket etmemekte, iyi niyet ölçüsünde tarafları  bir araya getirerek sıkıntılarını çözmede arabulucu olarak faaliyet göstermektedir.  Hemenkal, söz konusu faaliyeti göstermekten dilerse imtina edebilir. Hemenkal ihtilafın tarafı olarak gösterilemez.
 8. Kiracı ve Tedarikçinin hemenkal sistemleri nezdindeki işlem ve münasebetleri konusunda yaptığı bilgi, beyan ve değerlendirmeler sebebiyle Hemenkal mesul tutulamaz.
 9. Kiracı, hemenkal’dan kendilerine tahsis edilen şifre, parola, üyelik kodları gibi gizli bilgileri gereği gibi saklamakla yükümlüdürler.  Bu bilgilerin üçüncü kişileirn eline geçmesinden kaynaklanacak zararlardan Hemenkal sorumlu tutulamaz.
 10. Evler, Tedarikçi tarafından temiz, bakımlı ve İlan’da yer alan şartlara uygun ve kendisinden mutad bir şekilde ve kullanım amaçları doğrutusunda beklenen faydayı verecek asgari özelliklere uygun tutulmalı ve bu özelliklerle İlan’a çıkarılmalıdır.  Ev’de yer alan eksiklikler, aksaklıklar ve ayıplar İlan’da hakkaniyete uygun bir şekilde ve gerçeği yansıtan ifadelerle açıklanmalıdır.  Ev’de yer alan eksiklikler, aksaklıklar ve ayıplar sebebiyle Kiracının herhangi bir zarara uğraması halinde bu zarardan Hemenkal kesinlikle sorumlu olmayacaktır. 
 11.  Hemenkal, aykırılık durumlarının giderilmesi konusunda Tedarikçiye uyarılarda bulunabilir ve uyarıların dikkate alınmaması halinde üyeliği askıya alabilir veya iptal edebilir.

İşbu hükümlere aykırı davranıldığının Hemenkal tarafından tespiti halinde, Hemenkal  kendi ihtiyarında olmak üzere Tedarikçi’nin üyeliğini askıya alabilir veya iptal edebilir ve duruma göre Sözleşme’yi feshedebilir.  

İşbu sözleşmenin uygulanmasından ve yorumlanmasından doğacak her türlü ihtilaf halinde Fethiye Mahkemeleri ve İcra Daireleri yetkilidir.

Size daha iyi bir hizmet sunabilmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Kabul Ediyorum